Alpaki


Zwierzęta zamieszkujące Amerykę Południową, głównie Peru, Chile i Boliwię. Te delikatne zwierzęta pasą się tam na wysokości powyżej 3500 m.n.p.m.  i potrafią się dostosować do panującego tam klimatu, czyli mroźnych zim i upalnego lata. Te zwierzęta z rodziny wielbłądowatych utrzymywane są głównie dla wełny, a ta jest uznawana za jedną z najlepszych na świecie. Alpaki nie są zwierzętami, które nie chorują, dlatego wbrew opinii potrzebują sporej i wnikliwej opieki, specjalnych pasz, ciągłego dostępu do wody, a najważniejsze - ciągłego dostępu do bardzo dobrej jakości siana.       
Samica osiąga dorosłość w wieku 18-24 miesięcy, ciąża trwa 11-11,5 miesiąca i rodzi się tylko jedno małe cria.
Samiec dorosłość osiąga w wieku 3-4 lat.
Alpaki osiągają do 90 cm wzrostu, waga - 50-90kg. Zwierzęta te żyją ok 20 lat. Wyróżniamy dwie rasy alpak: Suri i Huacaya, występujące w ponad dwudziestu kolorach plus drugie tyle odcieni.

Alpaka Suri
Charakteryzuje się długim, połyskującym i bardziej gładkim włosem przypominającym loki zwisające wzdłuż ciała. Jest  rzadziej występującą  rasą. Wełnę wykorzystuje się do produkcji wysokiej jakości materiałów i ubrań ze względu na swój blask oraz jedwabistość.

 

Alpaka Huacaya
O puszystym wyglądzie przypominającym owce. Wełna jest kędzierzawa, rosnąca prostopadle do ciała. Nadaje się zarówno na przędzenie, jak i wyroby wełniane w postaci kołder, poduszek, przędzy. Najbardziej popularna wśród  alpak.